Kwaśna zupa - jak uratować?
Nawet kucharzowi z największą wprawą zdarza się przekwasić zupę – dodać zbyt wiele koncentratu pomidorowego, kwaśnych ogórków kiszonych czy kwaszonej kapusty. Taką zupę da się jednak uratować! Nie chodzi tu oczywiście o kwaśny smak zupy, która zaczęła się już psuć, ponieważ dla takiej potrawy nie ma ratunku – należy ją wylać, by uniknąć zatrucia pokarmowego.
Sposoby na kwaśną pomidorówkę lub sos pomidorowy
Pomidory, przecier lub koncentrat pomidorowy mogą spowodować, że zupa lub sos staną się zbyt kwaśne. Wszystko zależy od odmiany użytych do dania pomidorów. Nie trzeba jednak nad taką potrawą płakać! Można ją uratować domowymi sposobami. Do zupy lub sosu dodaj troszeczkę sody oczyszczonej – szczyptę lub pół łyżeczki, nie więcej! Lepiej dodać mniej, by później ewentualnie dołożyć jeszcze szczyptę.
Dokładnie wymieszaj. Soda posiada odczyn zasadowy, dlatego zmniejszy kwaśny odczyn dania. Do pomidorowej potrawy możesz dodać również odrobinę cukru. Nie musisz obawiać się, że danie stanie się słodkie! Zyska po prostu równowagę smakową między kwaśnym a słodkim posmakiem.
Zbyt kwaśna ogórkowa i kapuśniak – co robić?
Często także zupa ogórkowa lub kapuśniak wychodzą zbyt kwaśne. Jednym nie przeszkadza taki intensywny smak zupy, ale drudzy wolą jednak łagodniejsze wersje.
Co zrobić w takim przypadku? Możesz dolać wody lub bulionu i przygotować większą porcję zupy – kwaśny smak rozejdzie się w ilości potrawy. Możesz także obrać i pokroić surowego ziemniaka, by dodać go do zupy – ziemniak wchłonie część kwaśnego posmaku. Zupę ogórkową warto zabielić słodką śmietaną 30%. A jeśli nie lubisz zup z dodatkiem śmietany, dodaj do niej łyżeczkę miodu lub cukru.
Zupy o zbyt kwaśnym smaku nie musisz od razu spisywać na straty! Spróbuj przygotować większą porcję, dodaj trochę sody oczyszczonej, cukru, miodu lub zabiel słodką śmietaną. Wypróbuj również sposób z ziemniakiem pokrojonym w kostkę, który wchłonie intensywny smak.
Powodzenia!.