Płyn do chłodnicy. Jaki kupić, czy kolor ma znaczenie?
Każdy silnik, czyli urządzenie przetwarzające jeden rodzaj energii w drugi, podczas tego procesu traci jej część. Strata ta najczęściej jest ciepłem, które w większości silników jest niepożądane w nadmiarze. Dlatego, aby odebrać to ciepło stosowane są chłodnice, których medium przejmuje nadwyżkę ciepła, by przekazać ją do kolejnego nośnika, np. powietrza. Ale czy każde medium będzie odbierać ciepło w ten sam sposób?
Nośnik ciepła w chłodnicach
Najpowszechniejszym rodzajem nośnika ciepła w chłodnicach jest woda, jednak ma ona sporo wad. Zaczyna ona parować w 100 stopniach Celsjusza oraz zamarza w 0 stopniach Celsjusza. Już te dwa parametry eliminują ją z możliwości powszechnego stosowania jej w chłodnicach silników samochodowych. Lepsze do tego celu okazują się alkohole, jak np. glikol etylenowy lub glikol propylenowy, gdzie temperatura wrzenia cieczy wzrasta nawet do 180 stopni Celsjusza i zamarza znacznie poniżej zera.
Technologie produkcji płynów chłodniczych Obecnie istnieje kilka sposobów wytwarzania płynów chłodniczych. Różnią się one ze względu na inhibitory, jakie są dodawane do płynu podczas procesu produkcji. Pośród najpowszechniejszych procesów możemy wyróżnić Inorganic Additive Technology (IAT), który charakteryzuje dodatek związków nieorganicznych, takich jak krzemiany i azotany. Płyny takie charakteryzują się zazwyczaj kolorem zgniłozielonym lub brudno-niebieskim. Drugą powszechnie stosowaną technologią jest Organic Acid Technology (OAT), czyli technologia kwasów organicznych. Płyny te charakteryzują się zazwyczaj barwą czerwoną, różową, pomarańczową, fioletową, a czasem występują w odmianach bezbarwnych.
Istnieje jeszcze kilka innych odmian technologii wytwarzania płynu chłodniczego, takich jak Hybrid Organic Acid Technology (HOAT), Nitrated Organic Acid Technology (NOAT), Poly Organic Acid Technology (POAT), które są swego rodzaju połączeniem dwóch wyżej opisanych technologii produkcji. Jednak należy tu zaznaczyć, że kolor płynu chłodniczego nie ma żadnego znaczenia na jego właściwości fizyko-chemiczne. Może być on jedynie ułatwieniem w sposobie rozpoznania, w jakiej technologii dana substancja została wyprodukowana, ale i to nie może być gwarantem naszej pewności, co znajduje się w danej cieczy.